niedziela, 20 grudnia 2015

Miód ze Spiżarni Miodowej

Miód ze Spiżarni Miodowej






















Szykując się do nadchodzącej zimy, postanowiliśmy już jesienią wzmocnić organizm i nabrać nieco odporności. Dlatego naszą kolejną podróż kulinarną (i jak się okazało niezwykle edukacyjną tym razem), odbyliśmy do Spiżarni Miodowej do Oławy.

Cud w łyżeczce miodu

Miód pszczeli, znany od najdawniejszych wieków, jest cennym i przede wszystkim naturalnym produktem odżywczym posiadającym właściwości regenerujące i lecznicze.

Jako bogate źródło energii pomaga osobom wyczerpanym pracą fizyczną czy umysłową i wchodzi w skład diety sportowców. Zawarte w nim cukry proste, fruktoza i laktoza, biorą udział w detoksykacji organizmu. Acetylocholina oraz potas hamują miażdżycę, rozszerzają naczynia włosowate, obniżają ciśnienie krwi i poprawiają krążenie. Cholina działa ochronnie na wątrobę oraz zwiększa wydzielanie żółci, a enzym oksydaza glukozowa sprawia, że miód przyspiesza gojenie się ran i przewlekłych owrzodzeń. Miód łagodzi kaszel, pomaga zwalczyć przeziębienie, przynosi ulgę w chorobach dróg oddechowych... 

Tych leczniczych i wspomagających nasz organizm właściwości można by wymienić jeszcze wiele. Naukowcy badający ten słodki produkt dostarczają nam coraz to nowych informacji na temat jego cudownych składników. Miód to naprawdę wspaniały produkt. Jest skuteczny w leczeniu wielu schorzeń, o czym wiedziały już nasze babki :)

Miód lipowy i wrzosowy
Jak powstaje złoty przysmak

Miód jest dziełem pracy pszczół, które zebrany nektar roślin lub spadź, przekształcają w ulu wzbogacając w różne substancje własne (enzymy trawienne, substancje bakteriostatyczne, kwasy organiczne). Następnie magazynują w zasklepionych komórkach plastra pszczelego, gdzie stopniowo dojrzewa. Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a odmiany różnią się barwą (od białej, poprzez kremową, jasnożółtą aż do brunatno-brązowej czy nawet zielonkawej), smakiem, zapachem oraz czasem i sposobem krystalizacji. Pamiętajmy, że każdy naturalny miód krystalizuje.

Według Polskiej Normy rozróżnia się trzy typy miodu: nektarowy, spadziowy (spadź to wydzielina owadów, które żerują na liściach lub igłach drzew, np. mszyc) i mieszany nektarowo-spadziowy. 

O smaku miodu decydują głównie kwasy organiczne, o jego zapachu – olejki eteryczne, a o kolorze naturalne barwniki. Miody jasne są delikatniejsze w smaku, a smak ciemnych jest zazwyczaj ostry.

Spiżarnia Miodowa

Pszczoła miodna
Pszczoła miodna
Pszczoła miodna

Samo życie pszczół w ulu jest niezwykle ciekawe. Rodzina pszczela, rój, może liczyć do 80 tys. osobników, a są wśród nich robotnice, trutnie i oczywiście najważniejsza królowa-matka. Pszczołom udało się stworzyć jedną z najbardziej zadziwiających i najlepiej zorganizowanych społeczności w świecie zwierząt. Każdy osobnik ma w nim ściśle określone miejsce i wykonuje konkretne zadanie, np. zbiera nektar, sprząta ul czy opiekuje się jajami. W przeciwieństwie do innych owadzich społeczności pszczoły nie mają jednak przypisanych ról od urodzenia do śmierci i mogą zmienić swoją funkcję w zależności od zapotrzebowania. Pszczoły potrafią świetnie rozpoznawać otoczenie i porównywać je z zapamiętanymi wcześniej szczegółami. Komunikują się za pomocą zapachu, wydzielając feromony informują się np. o zagrożeniu. Każda rodzina ma swój niepowtarzalny zapach i dzięki niemu pszczoły wiedzą, który osobnik jest obcy i nie należy do ich roju. Owady te stworzyły również oryginalny, niespotykany u innych zwierząt, sposób przekazywania informacji – taniec.

Spiżarnia Miodowa

Pan Stanisław Migocki - Mistrz Pszczelarski z Oławy - mógłby o swoich ulubienicach opowiadać godzinami. A wszystkich tych niezwykle ciekawych opowieści z życia ula słucha się z zapartym tchem. Nic dziwnego, że swoją pasją, odziedziczoną po ojcu, zaraził żonę Ewę (obecnie Pszczelarz Kwalifikowany) i wielu innych pasjonatów, których przyuczył do zawodu. Założona przez państwa Migockich Spiżarnia Miodowa oferuje wysokiej jakości, dojrzałe, smaczne, aromatyczne i biologicznie aktywne produkty. Ogromna wiedza pana Stanisława poparta jest wieloletnim doświadczeniem oraz rodzinną tradycją. Umiłowanie pszczół, praktyka i pasja właścicieli już wielokrotnie zostały docenione, a ich miody nagrodzone - m.in. w tym roku podczas XV edycji ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów" Ryczyński miód lipowy ze Spiżarni Miodowej otrzymał Perłę 2015.

Pani Ewa, jako jedna z pierwszych, zaczęła kilka lat temu tworzyć miody smakowe. Te z dodatkiem wyciągów ziołowo-roślinnych zawierają np. miętę, pokrzywę, imbir, czosnek czy lawendę. Te z dodatkiem wyciągów owocowych wzbogacone są np. różą jadalną, sokiem malinowym czy cytryną. Są też miody z dodatkiem ziół przyprawowych - lubczykiem, jałowcem czy majerankiem.

Dziś wiele pasiek ma w swej ofercie tego typu produkty (poprzez swoje dodatki jeszcze bardziej wzmacniają organizm), dlatego pani Ewa postanowiła zająć się edukacją. Od dwóch lat tworzy Pszczelarską Zagrodę Edukacyjną na terenie Rezerwatu Przyrody "Grodziska Ryczyńskie" pod Oławą. Ta niesamowita inicjatywa, poprzez zabawę połączoną z wypoczynkiem, edukuje dzieci, młodzież, seniorów i przyszłych adeptów pszczelarstwa. 

Państwo Migoccy

Pasieka Państwa MigockichChoć jeszcze wiele przed nami do zrobienia, mówi pomysłodawczyni, Pasieczysko Na Rozdrożu już działa. Zagroda położona jest w pięknej okolicy i łatwo tu dojechać. Odpowiednia ilość uli, łagodniejsze rodziny pszczół, ogrodzenie i specjalne ubrania, które zapewniamy gościom sprawiają, że zajęcia w pasiece są bezpieczne nawet dla najmłodszych. 

Obecnie na terenie zagrody powstaje komora apiterapi, gdzie w zestawach do oddychania tlenowego będzie można pooddychać powietrzem pszczół wytworzonym w ulu. Choć tego typu rozwiązania spotyka się np. na szlakach w Słowenii, u nas na Dolnym Śląsku jedynie kilku pszczelarzy na zasadzie ciekawostki prezentuje wykorzystanie powietrza z ula. W Pasieczysku Na Rozdrożu będzie można wziąć udział w specjalnych kilkunastominutowych sesjach polecanych szczególnie dla osób ze schorzeniami dróg oddechowych i astmatyków. W zagrodzie będzie można samemu wykręcić miód. W planie jest także postawienie ula ze szkła organicznego - tak aby każdy mógł dokładnie poznać jego budowę i życie. Niedługo powstanie prawdziwa barć. 

Ciekawym pomysłem, jednym z wielu, które przyświecają tej edukacyjnej inicjatywie, jest zainteresowanie osób w podeszłym wieku zawodem pszczelarza. Jak przekonują państwo Migoccy wystarczą dwa, trzy ule i życie na emeryturze może stać się dużo ciekawsze. Ich własna pasieka liczy dziś 150 uli i pozyskuje ok. 4500 kg miodu rocznie. Jest to pasieka wędrowna - przemieszcza się w zależności od miejsca kwitnienia poszczególnych roślin. Miód pozyskiwany jest z czystych rejonów Polski i podlega stałemu dozorowi weterynaryjnemu.

Produkty ze Spiżarni Miodowej (również pyłek kwiatowy, bakalie w miodzie, propolis czy zestawy upominkowe) kupimy w wielu miejscach we Wrocławiu, można również odwiedzić pracownię w Oławie i dowiedzieć się więcej na temat rodzajów miodu i ich właściwości. Samych właścicieli pasieki spotkamy na licznych bazarach zdrowej żywności, na cotygodniowym Bazarze Smakoszy w Browarze Mieszczańskim czy podczas Dnia Pszczoły we wrocławskim Ogrodzie Botanicznym. 

Miody ze Spiżarni Miodowej

Miody ze Spiżarni Miodowej
Odwiedzając Pasieczysko Na Rozdrożu (należy wcześniej umówić się telefonicznie lub mailowo) warto pospacerować po niezwykle malowniczym Rezerwacie „Grodziska Ryczyńskie” – terenie archeologiczno-leśnym, gdzie znajdują się dwa prastare grody słowiańskie. Polecamy!

ciekawostki
Kuracje miodowe
O tym, jak wielką moc ma miód, można się łatwo przekonać.
- Gdy czujesz się zmęczony i zniechęcony, zjedz łyżeczkę miodu.
- Aby oczyścić organizm z toksyn i dodać mu energii, wypij miksturę przygotowaną z miodu i cytryny - wieczorem zalej łyżkę miodu i plasterek cytryny ciepłą wodą, a rano wypij.
- Przy nieżycie gardła i chrypce, pij kilka razy dziennie napój z mleka, miodu i masła - w szklance ciepłego mleka wymieszaj 2 łyżeczki miodu i dodaj odrobinę masła.
- Na bezsenność i ukojenie nerwów zjedz przed snem 1-2 łyżeczki miodu.
- Przy zaparciach pomaga jedzenie chleba z miodem.
- Przy bólach stawów można stosować okład z płótna nasączonego miodem.

Który miód wybrać
Miód rzepakowy najlepszy jest na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe. Jest przydatny podczas leczenia stanów zapalnych dróg oddechowych. Szybkie przyłożenie miodu na oparzoną skórę zabezpiecza ją przed tworzeniem się pęcherzy i rozwojem zakażenia.
Miód akacjowy działa na człowieka uspokajająco i wzmacniająco. Przydatny jest w zaburzeniach dotyczących przewodu pokarmowego, nerek i układu moczowego. Pomaga przy kuracji podczas przeziębienia.
Miód lipowy działa antystresowo. Ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, a także na górne i dolne drogi oddechowe, serce oraz układ krążenia.
Miód gryczany działa odtruwająco, poza tym jest bardzo dobry na układ krążenia, wątrobę, miażdżycę czy niedokrwistość wynikającą z niedoboru żelaza.
Miód wrzosowy najlepszy jest na nerki i drogi moczowe, gruczoł krokowy, stany zapalne jamy ustnej i gardła, stany zapalne jelita.
Miód wielokwiatowy to produkt dla wyczerpanych psychicznie lub fizycznie. Jest dobry także na stany alergiczne dróg oddechowych, serce i naczynia krwionośne.
Miód nektarowo-spadziowy jest najlepszy na stany wyczerpania fizycznego i psychicznego, serce i układ krążenia oraz na zaburzenia trawienia.
Miód spadziowy ze spadzi liściastej jest najlepszy na nerki i drogi moczowe oraz na wątrobę i drogi żółciowe.
Miód spadziowy ze spadzi iglastej jest najlepszy na dolne drogi oddechowe, przewód pokarmowy, zaparcia, biegunki, choroby serca i naczyń oraz na nerwicę.

Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich
Miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich został wpisany w 2005 roku na „Listę Produktów Tradycyjnych” prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa.
To trzeci, po oscypku i bryndzy, polski produkt zarejestrowany przez Komisję Europejską, a jego producenci mogą posługiwać się unijnym znakiem „Chronionego Oznaczenia Geograficznego”. 


W sprawie zajęć edukacyjnych w Pasieczysku Na Rozdrożu prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.


Na stronie www.spizarniamiodowa.pl można m.in. dowiedzieć się jak przechowywać miód, jak rozpoznać ten prawdziwy i po jaką lekturę sięgnąć , aby zgłębić wiedzę na temat pszczół i miodu. 

Wiele ciekawych informacji również na zwiazek-pszczelarski.pl
 


Spiżarnia Miodowa, ul. Broniewskiego 13, 55–200 Oława
Ewa Migocka, tel. kom.: +48691529142
Stanisław Migocki, tel. kom.: +48663221957
Telefon stacjonarny: +48713139256
Adres e-mail: kontakt@spizarniamiodowa.pl
www.spizarniamiodowa.pl

 

Przepis na pierniczki z miodem
przepis food-foto


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz