Z sercem

Kilka słów o serach zagrodowych

Sery z Łomnicy

Podróżując po południowo-zachodniej Polsce, odkrywamy urocze miejsca, które na długo zostają
w naszej pamięci i do których chętnie wracamy. Poznajemy ludzi, którzy porzucając życie w wielkim mieście, żyją swoimi pasjami i zarażają tym innych. Te większe i te całkiem małe podróże, nieustannie przekonują nas jak pięknie jest w naszej okolicy - na Dolnym Śląsku.


Wybierając się na włóczęgę staramy się zawsze połączyć nasze dwa zamiłowania - turystykę i kulinaria. I jak się okazuje, nie jest to wcale trudne. Nasz region obfituje w niewielkich producentów-indywidualistów, nie tylko wędlin, pieczywa czy trunków, ale i serów. Jako poszukiwacze nowych smaków tym razem wyruszyliśmy w okolice Jeleniej Góry - do Łomnicy.

Łomnica

Łomnica
Trochę historii

Łomnica to jedna z większych wsi Kotliny Jeleniogórskiej, ciągnąca się niemal 4 km. Jest też dość wiekowa - pierwsze wzmianki o niej pochodzą z początku XIV w. W XVIII w. we wsi był pałac,
3 folwarki, 2 kościoły, 2 szkoły, 2 plebanie, 2 młyny wodne, 4 manufaktury tkackie, bielnik, magiel
i kawiarnia. Produkowano tu woale, muślin i płótno. W XIX w. na folwarku hodowano bogate w runo owce merynosy, a we wsi powstała cegielnia i farbiarnia. Było 6 szynków i warzono znane w całej okolicy angielskie piwo ale. Funkcjonowała też kopalnia skalenia wytwarzająca piękne kryształy górskie.


Dziś Łomnica znana jest głównie z pięknego pałacu i życia, które tętni dookoła niego. A wszystko za sprawą rodziny von Küster, która w 1990 r. odkupiła wystawioną na sprzedaż zabytkową ruinę.
(To zresztą ta sama rodzina, do której pałac należał przed II wojną światową).


Pałac Łomnica
Pałac Łomnica Pałac Łomnica

Obecnie w skład posiadłości wchodzą barokowy pałac z 1720 roku, zwany Dużym Pałacem, tzw. Mały Pałac wzniesiony w roku 1804 oraz muzealny Folwark. Pospacerować też można po romantycznym parku.


W Dużym Pałacu mieści się muzeum, gdzie można zwiedzić historyczne, pięknie wyposażone sale,
a Mały Pałac to dziś hotel z restauracją. Nas oczywiście urzekł folwark, gdzie najbardziej czuć zamiłowanie właścicieli do regionu. W odnowionych zabudowaniach mieszczą się pełne uroku sklepiki. W Spichlerzu jest Lniany Dom Towarowy, gdzie oprócz pięknych obrusów, poduszek i ubrań, można kupić naturalny Polski len na metry, w wielu wzorach i kolorach. Piekarnia o zniewalającym zapachu oferuje także regionalne produkty spożywcze, a Sklep Folwarczny rzemiosło i rękodzieło lokalnych twórców. Coraz większą popularnością cieszą się urządzane w pałacu jarmarki wielkanocne i bożonarodzeniowe. A na ekologicznych targach organizowanych przez panią Elisabeth von Küster wystawiają się producenci zdrowej żywności. 


Pałac Łomnica
Pałac Łomnica
Pałac Łomnica
Czeka tu na każdego wiele atrakcji. A co najważniejsze to miejsce z duszą!

W folwarcznym sklepiku, można kupić m.in. Sery Łomnickie z Koziej Łąki. To ekologiczne gospodarstwo, znajdujące się niedaleko pałacu, wytwarza znakomite sery znane już dziś również poza granicami kraju. Państwa Bożenę i Daniela Sokołowskich poznaliśmy we Wrocławiu w Browarze Mieszczańskim na coniedzielnym Bazarze Smakoszy. Ich sery z mleka koziego od kilku lat cieszą się niebywałym uznaniem i co roku zdobywają wiele nagród i wyróżnień. 


Kozia Łąka


Przygodę z serami państwo Sokołowscy rozpoczęli kiedy porzucili Jelenią Górę i osiedlili się w pięknej okolicy, na końcu wsi, jak sami mówią - na odludziu. Hodowali dwie kozy - na mleko dla wnuka. Mleka było jednak za dużo i stąd pomysł na sery. Kiedy pojawiły się sery trzeba je było przechować - stąd pomysł na sery długodojrzewające i wędzone. Wiele prób, eksperymentów, przepisów (także tych tradycyjnych z XIX-to wiecznych książek), ciężkiej pracy i serca potrzeba było, aby dziś mieć zakład
z całoroczną produkcją. Ale było warto. 


"Na początku chcieliśmy hodować strusie - mówi pani Bożena. Jednak to właśnie kozy i sery z ich mleka dały nam największą lekcję pokory. Wymagają niebywałej cierpliwości. Dobrze, że na początku mieliśmy kury, które zjadały moje nieudane próby".


Kozia Łąka
Kozia Łąka

Dziś stado kóz liczy ok. 100 szt., to działka pana Daniela i to również wymagająca i trudna praca. Pani Bożena ciągle szuka nowych smaków. Nadaje też serom ciekawe i niepowtarzalne nazwy: Sir Grill, Ritta, Niedźwiednik czy Śmielec. Stworzyła uznaną kozią chałwę. W 2010 r. Ser Kozi Łomnicki został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa, a ser kozi dojrzewający z kozieradką zdobył Perłę 2012. Kozia Łąka jest członkiem sieci Dziedzictwa Kulinarnego Dolnego Śląska. 

Panująca od jakiegoś czasu moda na produkty regionalne z gospodarstw ekologicznych objęła również serowarnictwo. Powstała kilka lat temu nazwa "sery zagrodowe" na dobre przyjęła się także na Dolnym Śląsku. Mamy powody do dumy. To w naszym regionie powstają wyśmienite, zróżnicowane smakiem produkty zdobywające wiele nagród. 


W okolicach Krzeszowa w Wańczykówce powstaje pyszna kremowo-śmietankowa Gouda Farmerska czy lekko słodki z nutą orzecha Ser Samiego. 


Z Malinowej Zagrody, na terenie Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, pochodzi m.in. pikantny kozi ser maziowy Kozamer Klasztorny.


W tej podróży zachwyciło nas bogactwo smaków i różnorodność produktów pochodzących z małych gospodarstw rolnych. Czuć też ogromny potencjał dolnośląskich serowarów. Oby tak dalej!


PAŁAC ŁOMNICA, 58-508 Jelenia Góra, ul. Karpnicka 3, Łomnica
Tel. +48(75) 71 30 460, Fax +48(75) 71 30 533, www.palac-lomnica.pl
Duży Pałac dostępny jest do zwiedzania przez cały rok.
Główny sezon: 10.00 - 18.00. Poza sezonem zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu w Sklepie Folwarcznym, 11.00 - 17.00

Gospodarstwo Ekologiczne "Kozia Łąka"
ul. Lipowa 3, Łomnica k. Jeleniej Góry
tel. 608 55 45 71
www.serylomnickie.pl

Ekologiczne Gospodarstwo Agroturystyczne WAŃCZYKÓWKA
ul. św. Anny 9, 58-405 Krzeszów
www.sery.wanczykowka.pl

Gospodarstwo Ekologiczne "Malinowa Zagroda"

www.malinowazagroda.pl

Przepis na pyszny sernik z koziego sera
przepis food-foto

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz